Bacula-Web - en to fr_FR translation catalogue (117 entries)

en: ASC
fr_FR: Ascendant

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply filter and options
fr_FR: Appliquer le filtre et les options

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back to Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Back to the dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Backup Job Report
fr_FR: Rapport du travail de sauvegarde

en: Backup Job name 7.1.0
fr_FR: Nom du travail de sauvegarde

en: Backup Job report
fr_FR: Rapport des travaux de sauvegarde

en: Backup job informations
fr_FR: Informations sur le travail de sauvegarde

en: Backup job name
fr_FR: Nom du travail de sauvegarde

en: Bytes
fr_FR: Octets

en: Canceled job(s)
fr_FR: Travaux annulé(s)

en: Catalog
fr_FR: Catalogue

en: Catalog statistics
fr_FR: Statistiques du catalogue

en: Click here to see the report
fr_FR: Cliquer ici pour voir le rapport

en: Client Report
fr_FR: Rapport du client

en: Client arch
fr_FR: Architecture du client

en: Client informations
fr_FR: Informations sur le client

en: Client name
fr_FR: Nom du client

en: Client os
fr_FR: Système d'exploitation du client

en: Client report
fr_FR: Rapport du client

en: Client version
fr_FR: Version du client

en: Completed job(s)
fr_FR: Travaux terminé(s)

en: Completed jobs
fr_FR: Travaux terminés

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Database size
fr_FR: Taille de la base de données

en: Defined Filesets
fr_FR: Filesets définis

en: Defined Jobs
fr_FR: Travaux définis

en: Elapsed time
fr_FR: Durée

en: End Time
fr_FR: Heure de fin

en: End time
fr_FR: Heure de fin

en: Estimated expiration date
fr_FR: Date d'expiration estimée

en: Event
fr_FR: Événement

en: Expire
fr_FR: Expiration

en: Failed job(s)
fr_FR: Travail(aux) échoué(s)

en: Failed jobs
fr_FR: Travaux échoués

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Graph system capabilities (Bacula-web only use PNG image format)
fr_FR: Test des graphiques (Bacula-web utilise seulement le format d'image PNG)

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Job ID
fr_FR: ID du travail

en: Job Id
fr_FR: Id du travail

en: Job Level (Incr / Diff / Full)
fr_FR: Niveau du travail (Incr / Diff / Comp)

en: Job details
fr_FR: Détails du travail

en: Job id
fr_FR: Id du travail

en: Job status
fr_FR: Etat du travail

en: Jobs
fr_FR: Travaux

en: Jobs / Page
fr_FR: Travaux / page

en: Jobs per Page
fr_FR: Travaux par page

en: Jobs report
fr_FR: Rapport des tâches

en: Jod Id
fr_FR: Id de la tâche

en: Last 2 week
fr_FR: 2 dernières semaines

en: Last 24 hours jobs status
fr_FR: Etat des tâches des dernières 24 heures

en: Last 24 hours status
fr_FR: Etat des dernières 24 heures

en: Last jobs
fr_FR: Dernières tâches

en: Last month
fr_FR: Mois dernier

en: Last period job status
fr_FR: Status du travail pour la dernière période

en: Last used volumes
fr_FR: Derniers volumes utilisés

en: Last week
fr_FR: Semaine dernière

en: Last written
fr_FR: Dernière écriture

en: Last written date for this volume
fr_FR: Date de dernière écriture pour ce volume

en: Level
fr_FR: Niveau

en: Log
fr_FR: Événement

en: Media Type
fr_FR: Type de média

en: Name
fr_FR: Nom

en: No job(s) to display
fr_FR: Aucun travail(aux) à afficher

en: No log(s) for this job
fr_FR: Aucun évenement(s) pour ce travail

en: No volume(s) in this pool
fr_FR: Aucun volume(s) dans ce pool

en: Number of jobs
fr_FR: Nombre de travaux

en: Official web site
fr_FR: Site web officiel

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Overall status
fr_FR: Etat général

en: Period
fr_FR: Période

en: Pools and volumes
fr_FR: Pools et volumes

en: Pools and volumes status
fr_FR: Etat des pools et volumes

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Required components
fr_FR: Composants requis

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset to default options
fr_FR: Réinitialiser avec les options par défaut

en: Running jobs
fr_FR: Travaux en cours

en: Show job logs
fr_FR: Afficher le journal du travail

en: Show last 24 hours jobs status
fr_FR: Afficher l'état des tâches des dernières 24 heures

en: Show pools and volumes report
fr_FR: Afficher le rapport des pools et volumes

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Start Time
fr_FR: Heure de début

en: Start time
fr_FR: Heure de début

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Stored Bytes (last 7 days)
fr_FR: Octets stockés (7 derniers jours)

en: Stored Files (last 7 days)
fr_FR: Fichiers stockés (7 derniers jours)

en: Stored bytes
fr_FR: Octets stockés

en: Stored bytes for last 7 days (GB)
fr_FR: Octets stockés depuis les 7 derniers jours (GO)

en: Stored bytes over the last 7 days
fr_FR: Octets stockés durant les 7 derniers jours

en: Stored files over the last 7 days
fr_FR: Fichiers stockés durant les 7 derniers jours

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Test page
fr_FR: Page de test

en: Time
fr_FR: Heure

en: Total bytes
fr_FR: Total des octets stockés

en: Total files
fr_FR: Nombre total de fichiers

en: Transfered Bytes
fr_FR: Octets transférés

en: Transfered Bytes / Files
fr_FR: Octets / fichiers transférés

en: Transfered Files
fr_FR: Fichiers transférés

en: Transferred Bytes
fr_FR: Octets transférés

en: Transferred Bytes / Files
fr_FR: Fichiers / Octets transférés

en: Transferred Files
fr_FR: Fichiers transférés

en: Transferred Files
fr_FR: Fichiers transférés

en: Update with selected period
fr_FR: Mettre à jour avec la période sélectionée

en: View report
fr_FR: Afficher le rapport

en: Volume name
fr_FR: Nom du Volume

en: Volume pool
fr_FR: Set de volume

en: Volume status
fr_FR: Status du volume

en: Volume(s) size
fr_FR: Taile du(des) volume(s)

en: Waiting jobs
fr_FR: Tâches en attente

en: Waiting jobs(s)
fr_FR: Travaux en attente

en: back to previous page
fr_FR: Retour vers la page précèdente

en: days(s)
fr_FR: jour(s)

en: last
fr_FR: dernier
