Bacula-Web - en to de_DE translation catalogue (116 entries)

en: ASC
de_DE: aufsteigend

en: Apply
de_DE: anwenden

en: Apply filter and options
de_DE: Filter und Optionen anwenden

en: Back
de_DE: zurück

en: Back to Dashboard
de_DE: zum Dashboard

en: Back to the dashboard
de_DE: zurück zum Dashboard

en: Backup Job Report
de_DE: Auftragsbericht

en: Backup Job name 7.1.0
de_DE: Name des Backupauftrags

en: Backup Job report
de_DE: Auftragsbericht

en: Backup job informations
de_DE: Informationen zum Auftrag

en: Backup job name
de_DE: Auftragsname

en: Canceled job(s)
de_DE: abgebrochene Aufträge

en: Catalog
de_DE: Katalog

en: Catalog statistics
de_DE: Katalogstatistik

en: Click here to see the report
de_DE: hier klicken für den Bericht

en: Client Report
de_DE: Bericht erzeugen

en: Client arch
de_DE: Client CPU:

en: Client informations
de_DE: Clientinformationen

en: Client name
de_DE: Clientname:

en: Client os
de_DE: Client OS:

en: Client report
de_DE: Clientbericht

en: Client version
de_DE: Client Version

en: Completed job(s)
de_DE: fertiggestellte Aufträge

en: Completed jobs
de_DE: fertiggestellte Aufträge

en: Compression
de_DE:  Kompression

en: Database size
de_DE: Datenbankgröße

en: Defined Filesets
de_DE: definierte Dateigruppen

en: Defined Jobs
de_DE: definierte Aufträge

en: Elapsed time
de_DE: Vergangene Zeit

en: End Time
de_DE: Endzeit

en: End time
de_DE: Endzeit

en: Estimated expiration date
de_DE: geschätztes Verfallsdatum

en: Event
de_DE: Ereignis

en: Expire
de_DE: Verfall

en: Failed job(s)
de_DE: fehlerhafte Aufträge

en: Failed jobs
de_DE: fehlerhafte Aufträge

en: Files
de_DE: Zeilen

en: Filesets
de_DE: Dateigruppen

en: Graph system capabilities (Bacula-web only use PNG image format)
de_DE: Erstellung von Grafiken (Bacula-web nutzt nur das PNG-Format)

en: Interval
de_DE: Intervall

en: Job ID
de_DE: Auftrags-ID

en: Job Id
de_DE: Auftrags-ID

en: Job Level (Incr / Diff / Full)
de_DE: Auftragsart (Incr/Diff/Voll)

en: Job details
de_DE: Auftragsdetails

en: Job id
de_DE: Auftrags-ID

en: Job status
de_DE: Auftragsstatus

en: Jobs
de_DE: Aufträge

en: Jobs / Page
de_DE: Aufträge / Seite

en: Jobs per Page
de_DE: Aufträge pro Seite

en: Jobs report
de_DE: Auftragsreport

en: Jod Id
de_DE: Auftrags-ID

en: Last 2 week
de_DE: letzte 2 Wochen

en: Last 24 hours jobs status
de_DE: Auftragsstatus der letzten 24h

en: Last 24 hours status
de_DE: Status der letzten 24h

en: Last jobs
de_DE: letzte Aufträge

en: Last month
de_DE: letzter Monat

en: Last period job status
de_DE: Auftragsstatus der letzten Periode

en: Last used volumes
de_DE: zuletzt benutztes Volume

en: Last week
de_DE: letzte Woche

en: Last written
de_DE: zuletzt geschrieben

en: Last written date for this volume
de_DE: Datum des letzten Schreibvorgangs

en: Media Type
de_DE: Medientyp

en: No job(s) to display
de_DE: kein Auftrag zum Anzeigen

en: No log(s) for this job
de_DE: keine Logs für diesen Auftrag

en: No volume(s) in this pool
de_DE: keine Volumes für diesen Pool

en: Number of jobs
de_DE: Auftragsanzahl

en: Official web site
de_DE: offizielle Webseite

en: Options
de_DE: Optionen

en: Order by
de_DE: sortieren nach

en: Overall status
de_DE: Gesamtstatus

en: Period
de_DE: Zeitspanne

en: Pools and volumes
de_DE: Pools und Volumes

en: Pools and volumes status
de_DE: Status der Pools und Volumes

en: Reports
de_DE: Berichte

en: Required components
de_DE: benötigte Komponenten

en: Reset to default options
de_DE: Standardoptionen wiederherstellen

en: Running jobs
de_DE: laufende Aufträge

en: Show job logs
de_DE: Auftragslogs anzeigen

en: Show last 24 hours jobs status
de_DE: Auftragsstatus der letzten 24h

en: Show pools and volumes report
de_DE: Pools und Volumes anzeigen

en: Slot
de_DE: Schacht

en: Speed
de_DE: Geschwindigkeit

en: Start Time
de_DE: Startzeit

en: Start time
de_DE: Startzeit

en: Statistics
de_DE: Statistiken

en: Stored Bytes (last 7 days)
de_DE: gespeicherte Bytes (letzte 7 Tage)

en: Stored Files (last 7 days)
de_DE: gespeicherte Bytes (letzte 7 Tage)

en: Stored bytes
de_DE: Bytes übertragen

en: Stored bytes for last 7 days (GB)
de_DE: gespeicherte Bytes der letzten 7 Tage (Gb)

en: Stored bytes over the last 7 days
de_DE: gespeicherte Bytes der letzten 7 Tage

en: Stored files over the last 7 days
de_DE: gespeicherte Bytes der letzten 7 Tage

en: Submit
de_DE: speichern

en: Test page
de_DE: Testseite

en: Time
de_DE: Zeit

en: Total bytes
de_DE: gespeicherte Bytes gesamt

en: Total files
de_DE: Dateien gesamt

en: Transfered Bytes
de_DE: Bytes übertragen

en: Transfered Bytes / Files
de_DE: Bytes/Dateien übertragen

en: Transfered Files
de_DE: Dateien übertragen

en: Transferred Bytes
de_DE: Bytes übertragen

en: Transferred Bytes / Files
de_DE: Bytes/Dateien übertragen

en: Transferred Files
de_DE: Dateien übertragen

en: Transferred Files
de_DE: Dateien übertragen

en: Type
de_DE: Typ

en: Update with selected period
de_DE: Update mit ausgewähltem Zeitraum

en: View report
de_DE: Detailierter Bericht

en: Volume name
de_DE: Volumename

en: Volume pool
de_DE: Volumepool

en: Volume status
de_DE: Volumestatus

en: Volume(s)
de_DE: Volume(n)

en: Volume(s) size
de_DE: Volumegröße

en: Waiting jobs
de_DE: wartende Aufträge

en: Waiting jobs(s)
de_DE: wartende Aufträge

en: back to previous page
de_DE: zurück zur vorherigen Seite

en: days(s)
de_DE: Tag(e)

en: last
de_DE: aktuell
